SnapLyrics
Seems Like a Million Years (Take 2) by Big Walter Horton - 177 BPM

Seems Like a Million Years (Take 2)

Big Walter Horton • 31,247 Följare
Album: Blues Harmonica Giant Släppt: 14 Sept 2010 Genre: blues

"Seems Like a Million Years (Take 2)" by Big Walter Horton has a tempo of 177 BPM. It is categorized under blues.

0:00 / 0:30

BPM

177

Slag Per Minut (Beats Per Minute)

Tonart (Camelot)

N/A

C Major

Taktart

3/4

Valstakt (3/4)

  • Varaktighet 3:20
  • Energi 39%
  • Dansbarhet 39%
  • Valens 62%
  • Ljudstyrka -10.4 dB
  • Släppdatum 14 Sept 2010
Visa på Spotify

Ljudegenskaper

Seems Like a Million Years (Take 2)

Tonartsinformation

8B
  • Camelot: N/A
  • Tonart: C Major
  • Relativ Tonart: A Minor

Bästa Matchningar (Harmonisk Mixning)

N/A

Kompatibla Tonarter

N/A

BPM-historik

177 BPM

1:45

Sektionsuppdelning

Detaljerad sektionsanalys är ännu inte tillgänglig.

Track Insights

Tempo & Energy

At 177 BPM, "Seems Like a Million Years (Take 2)" is a fast-paced track, ideal for high energy environments.

Musical Key

The musical key of "Seems Like a Million Years (Take 2)" by Big Walter Horton is C Major.

Sångtext

Sångtext ej tillgänglig.

Vanliga Frågor

Vad är BPM för Seems Like a Million Years (Take 2)?
Låten Seems Like a Million Years (Take 2) har ett tempo på 177 BPM.
Vilken tonart går Seems Like a Million Years (Take 2) i?
Låten spelas i N/A.
Hur lång är Seems Like a Million Years (Take 2)?
Låtens längd är 3:20.
Vilken genre är Seems Like a Million Years (Take 2)?
The song Seems Like a Million Years (Take 2) belongs to the blues genre.

Bidra

Hjälp oss att hålla datan korrekt! Om du hittat någon information som saknas eller är felaktig.

Föreslå en Ändring